31.05.2020

UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO


List Biskupa Gliwickiego adresowany do dzieci pierwszokomunijnych oraz ich rodzin

DEKRET BISKUPA GLIWICKIEGO z dnia 30 maja 2020

♦ W uroczystość Zesłania Ducha Świętego gromadzimy się w naszej świątyni jak Apostołowie w Wieczerniku i z wiarą prosimy: przyjdź, Duchu Święty. Pan Jezus obiecał, że będzie On naszym Pocieszycielem, że będzie nas wspierał i odnawiał świat swoją mocą i udoskonali nas w wierze. W każdej Mszy Świętej Duch Święty działa pośród nas i w naszych sercach. Otwórzmy się na Jego działanie.  
♦ Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na rzecz parafii. Składamy serdeczne podziękowania za materialną troskę parafię. Bóg zapłać za ofiary złożone w ramach kolekty oraz za środki przekazywane na konto parafii. 
♦ Mając na uwadze ostatnie decyzje władz państwowych i kościelnych w naszym kraju, od przyszłej niedzieli, 7 czerwca, Biskup Gliwicki odwołuje ogólną dyspensę zwalniającą wiernych z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej lub świątecznej Mszy świętej. Zniesione zostają limity osób we wszystkich kościołach i kaplicach podczas zgromadzeń liturgicznych, nabożeństw, nawiedzenia i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz modlitwy prywatnej. W niedziele zapraszamy na Msze św. zgodnie ze zwykłym porządkiem sprawowania Eucharystii. W tygodniu Msze św. o godz. 8:00 i 18:00 (w środy o godz. 17:00). Zachęcamy osoby starsze, osoby z objawami infekcji oraz osoby, które czują obawę przed zarażeniem do pozostania w domu. Wiernych, którzy z uzasadnionej racji nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, zachęcamy do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła, korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych bądź internetowych oraz do stosowania praktyki Komunii św. duchowej.  
♦ Zapraszamy na nabożeństwo do Ducha Świętego sprawowane dzisiaj o godz. 17:15.  
♦ Jutro, w poniedziałek, 1 czerwca obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.  
♦ Jutro obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Dziecka. Modlimy się o czyste i dobre serca dla dzieci, o ich duchowy wzrost i bezpieczeństwo w trudnych czasach epidemii.  
♦ Czerwiec, to tradycyjnie miesiąc szczególnego kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Cześć Bożemu Sercu będziemy oddawali podczas nabożeństw czerwcowych w tygodniu o godz. 17:30 oraz w niedziele o godz. 17:15.    
♦ W tygodniu o godz. 15:00 zachęcamy do udziału w Koronce do Bożego Miłosierdzia, po której adoracja Najświętszego Sakramentu. W środy adoracja do godz. 17:00.  
♦ W poniedziałek o godz. 18:00 zapraszamy na Mszę św. zbiorową za zmarłych zalecanych.    
♦ W środę o godz. 17:00 Msza św. dla dzieci szkolnych. Zapraszamy na transmisję internetową.  
♦ W tym tygodniu przypadają I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Zapraszamy do udziału w Eucharystii i okolicznościowych nabożeństwach. Godzina Święta i modlitwa o nowe powołania kapłańskie i zakonne w czwartek o godz. 8:30. Zachęcamy również do przyjęcia Komunii św. wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Comiesięczne odwiedziny chorych są zawieszone aż do odwołania.
♦ W czwartek, 4 czerwca, będziemy przeżywali święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Pamiętajmy w indywidualnej  modlitwie o neoprezbiterach, którzy w ostatnią sobotę w naszym kościele przyjęli święcenia kapłańskie.  
♦ Po czwartkowej wieczornej Mszy św. zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu i intencji osób niemogących z różnych powodów przyjmować Komunii Świętej.   
♦ Przypominamy, że każdy katolik, zgodnie z przykazaniami kościelnymi, powinien przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty, a w czasie wielkanocnym przyjąć Komunię św. Czas Komunii św. wielkanocnej kończy się w uroczystość Trójcy Świętej, czyli w przyszła niedzielę.
♦  Informujemy, ze ławki w kościele są dezynfekowane – to samo dotyczy również konfesjonałów.    
♦ Przy stolikach prasowych jest do nabycia najnowszy numer Gościa Niedzielnego oraz informator parafialny Głos św. Bartłomieja
Do wieczności odeszli: + Zbigniew Burzyński l. 69, + Renata Gorzkulla l. 76, + Jerzy Gromek l. 69, + Janusz Szymański l. 88
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…
♦ Sakrament Pokuty – wraca możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty w konfesjonale. Spowiedź rozpoczyna się 15 min. przed rozpoczęciem Mszy świętej. W soboty spowiedź od godz. 17:00 do Mszy świętej wieczornej.
♦ Pierwsza Komunia Św. klas III została zaplanowana na ostatnią niedzielę września (27 września 2020) pod warunkiem, że nowy rok szkolny rozpocznie się w normalnym terminie.   
♦ Sprawy kancelaryjne – od 1 czerwca 2020 r. Kancelaria Parafialna czynna zgodnie z harmonogramem. 
Pogrzeby – od 30 maja 2020 r. przywraca się zwyczajną formę sprawowania liturgii pogrzebowej. 
♦ Serdeczne Bóg zapłać za zamawiane intencje mszalne i składane ofiary. Dziękujemy za materialną troskę o naszą parafię, za dokonywane przelewy na konto parafii i składane ofiary w ramach kolekty na pokrycie bieżących wydatków związanych z funkcjonowaniem parafii.  
♦ Wpłaty opatrzone adnotacją darowizna na cele kultu religijnegodają możliwość odliczenia:
dla firm: Ustawa o podatku dochodowym osób prawnych (z dnia 15 lutego 1992 r. Dz.U.Z. 2000 r. Nr 54, poz. 54 z późn. zm.) – art. 18 ust. 1 pkt. 1 – można odliczyć 10% dochodu. (wiecej)
dla osób prywatnych: Ustawa o podatku dochodowym osób fizycznych (z dnia 26 lipca 1991 r. Dz. U.Z. 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) – art. 26 ust. 1 pkt. 9 – można odliczyć 6% dochodu. (więcej)

 

Ogłoszenia stałe:

♦ W poniedziałki o godz. 18:00 Msza św. zbiorowa za zmarłych. Kartki z wypominkami można składać w zakrystii. Gorąco zachęcamy do modlitwy za naszych bliskich zmarłych.
♦ Od poniedziałku do soboty przed wieczorną Mszą Św. adoracja Najświętszego Sakramentu.
♦ We wtorki Parafialny Zespół Caritas przyjmuje zainteresowanych w godz. 14:00 – 16:00.
♦ We wtorki o godz. 17:45 Koronka do Bożego Miłosierdzia. 
♦ W środy o godz. 8:30, po zakończonej Mszy św. – nabożeństwo do św. Józefa.
♦ Od poniedziałku do piątku o godz. 7:30 – Różaniec, w soboty  o godz. 7:30 – Godzinki ku czci NMP 
♦ W czwartki godz. 18:45 – adoracja Najświętszego Sakramentu dla:
            ♦ I czwartek miesiąca – w intencji osób niemogących z różnych powodów przyjmować Komunii Świętej (np. żyjących w związkach niesakramentalnych)
            ♦ II czwartek miesiąca – w intencji małżonków sakramentalnych
            ♦ III czwartek miesiąca – w intencji wdów, wdowców i osób porzuconych (związanych sakramentem, ale żyjących osobno)
            ♦ IV czwartek miesiąca – w intencji osób stanu wolnego (panien, kawalerów)
♦ Od poniedziałku do soboty spowiedź od godz. 17:00 do 17:30. W środy spowiedź od godz.16:30 do 17:00. Spowiedź przed  ranną Mszą św. o godz. 7:45. 
♦ W soboty od godz. 17:00 do godz. 18:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty.
♦ Spotkania wspólnot i grup parafialnych: (wszystkie spotkania zawieszone do odwołania epidemii)
            ♦ Chór parafialny – poniedziałki, czwartki godz. 19:00 
            ♦ Spotkanie młodych – piątki godz. 20:00         
            ♦ Schola męska – wtorki o godz. 19:00
            ♦ Wspólnota AA – środy o godz. 18:30
            ♦ Parafialny Zespół Caritas – wtorki godz. 14:00 – 16:00
            ♦ Bractwo Eucharystyczne – I piątek o godz. 19:00
            ♦ Wspólnota Taizé – III piątek miesiąca o godz. 20:00
            ♦ Róże Różańcowe – ostatnia sobota miesiąca o godz. 8:30
            ♦ Dzieci Maryi – soboty o godz. 11:00
            ♦ Kandydaci, Ministranci i Lektorzy – sobota o godz. 10:00 
            ♦ Schola dziecięca – niedziele o godz. 10:00