13.08.2017

                XIX NIEDZIELA ZWYKŁA


Dzisiaj, 13 sierpnia, przypada XIX niedziela zwykła w roku liturgicznym. Przyszliśmy naZnalezione obrazy dla zapytania jezus chodzi po wodzie niedzielną Eucharystię, aby spotkać się z Bogiem. Wśród burz i niepokojów współczesnego życia potrzeba nam chwili ciszy, modlitwy i refleksji. 
Mogłoby się wydawać, że Pan Jezus jest daleko na modlitwie i nie interesuje Go, co się dzieje z uczniami, jak i nie ma ich sytuacji pod kontrolą. Okazuje się jednak, że dokonuje cudów ujarzmienia żywiołów, aby być blisko uczniów. Ta Ewangelia dodaje nam odwagi, bo uwierzytelnia obietnice Pana Jezusa o bliskości. Choćbyśmy byli w trakcie wielkiej burzy życiowej to ten fragment Dobrej Nowiny, jak i słowa Psalmu 23: „Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną”, dodają nam otuchy. „Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie” (Iz 49, 15).
Niech Eucharystia będzie dla nas oddechem wiary i pomocą do bezpośredniego kontaktu z Bogiem.
Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na pokrycie kosztów usunięcia w kościele skutków piątkowej nawałnicy (naprawa sterowania dzwonów, organów, nagłośnienia, dachu).
   

Ogłoszenia bieżące

♦ Wakacyjny porządek mszy świętych w naszej parafii jest następujący:

Msze św. od poniedziałku do soboty o godz. 8:00 i 18:00

Msze św. w niedzielę: 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 16:00, 18:00

Kancelaria Parafialna czynna:

Poniedziałek, środa: 16:00 – 17:00

Wtorek, czwartek: 9:00 – 10:00

Piątek: 18:45 – 19:45

Zmiany obowiązują od  26 czerwca do 31 sierpnia.

Informujemy również, że w zabytkowym kościele św. Bartłomieja przy ulicy Toszeckiej w okresie wakacji msze św. odprawiane będę tylko w niedziele o godz. 20:00.
♦ Zapraszamy dzisiaj do udziału w kolejnym nabożeństwie fatimskim. O godz. 18:00 msza św. z kazaniem fatimskim, różaniec i procesja z figurą MB Fatimskiej.
♦ W kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania można rezerwować msze św. na ostatni kwartał obecnego roku.
♦We wtorek, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zapraszamy na msze św. o godz. 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00. Na każdej mszy św. poświęcenie kwiatów i ziół. Świętowanie uroczystości rozpoczynamy poniedziałkową mszą św. wieczorną. Kancelaria parafialna – nieczynna.
♦We wtorek w Sanktuarium MB Pokornej w Rudach Raciborskich odbędzie się Metropolitalny obchód odpustu ku czci Wniebowzięcia NMP. Suma odpustowa o godz. 11:00. W tym dniu przypada 32. rocznica konsekracji Biskupa Seniora Gerarda Kusza, zaś w środę (16 sierpnia) 36. rocznica konsekracji Biskupa Seniora Jan Wieczorka. 
♦ W środę, 16 sierpnia, przypada kolejna rocznica urodzin ks. proboszcza Waldemara. Zapraszamy na mszę św. o godz. 18:00.
♦ W czwartek, 17 sierpnia, przypada uroczystość św. Jacka, głównego patrona metropolii górnośląskiej.
♦ W piątek na godz. 11:00 zapraszamy wszystkie osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu naszego kościoła. Dziękujemy bardzo tym wszystkim, którzy w minionym tygodniu zatroszczyli się o czystość naszej świątyni. Bóg zapłać.
♦ W przyszłą niedzielę, 20 sierpnia Pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt do Piekar Śl. Dojazd indywidualny.
♦ W przyszłą niedzielę przed kościołem zbiórka na Caritas parafii.
♦ W niedzielę 27 sierpnia przypada uroczystość odpustowa ku czci św. Bartłomieja. Suma odpustowa o godz. 11:30.

Ogłoszenia stałe

♦ W poniedziałek o godz. 18:00 msza św. zbiorowa za zmarłych. Kartki z wypominkami można składać w zakrystii. Gorąco zachęcamy do modlitwy za naszych bliskich zmarłych.
♦ W każdy czwartek o godz. 17:30 odbywa się Nowenna ku czci Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, a po niej msza św. w składanych intencjach. Kartki z naszymi prośbami i podziękowaniami można złożyć w zakrystii lub kancelarii parafialnej.
♦ W sobotę od godz. 17:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty.
♦ Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, którą można nabyć przy stolikach prasowych w bocznym wyjściu. polecamy: Gościa Niedzielnego, Małego Gościa Niedzielnego, ĽOsservatore Romano oraz wiele innych czasopism religijnych. Zachęcamy również do nabywania naszego informatora parafialnego – Głos św. Bartłomieja.

Ogłoszenia różne:

♦ Przypominamy, że nasz udział w liturgii czy obecność w kościele, nawet w celach turystycznych, wymaga odpowiedniego stroju i zachowania. Gdziekolwiek będziemy w czasie wakacji starajmy się o tym pamiętać. Strój i nasze zachowanie mają być dostosowane do powagi miejsca, jakim jest kościół i liturgia.97GliwiceX-03-03.jpg
♦ Gliwicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy w czwartek, 17 sierpnia z gliwickiej katedry. Zakończenie w sobotę, 19 sierpnia mszą św. w Częstochowie o godz. 15:00. Zachęcamy do podjęcia trudu pielgrzymowania. Zapisy do Grupy Białej w parafii Chrystusa Króla, w godzinach urzędowania kancelarii. Szczegóły na stronie internetowej.
♦ Zachęcamy rodziców wysyłających dzieci na kolonie i obozy letnie, aby przekazywali kierownictwu formułowaną na piśmie prośbę, by dzieciom umożliwiono spełnianie praktyk religijnych, a szczególnie udział w niedzielnej mszy św.
♦ W naszych modlitwach pamiętajmy o tych z naszych rodzin i z naszej wspólnoty parafialnej, którzy wyjechali w różne zakątki świata, zwłaszcza o dzieciach i młodzieży. Niech po dobrym wypoczynku i bez uszczerbku na zdrowiu i duchu szczęśliwie powrócą do domu. 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 14 VIII – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia; jest to jeden z najbardziej znanych świętych na świecie; ogarnięty pragnieniem zdobycia całego świata dla Maryi szerzył Jej cześć wszelkimi możliwymi środkami, wykorzystując również najnowsze zdobycze techniki; beatyfikowany jako wyznawca, a kanonizowany jako męczennik (wspomnienie obowiązkowe);
  • 17 VIII – św. Jacek Odrowąż (1200-1257), polski dominikanin, który poświęcił się misjom w różnych częściach naszego kraju; jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej (wspomnienie obowiązkowe).

Wszystkim wyjeżdżającym na urlopy i goszczącym w naszym mieście

życzymy udanego, dobrego wypoczynku.

W czasie wakacji nie zapominajmy o świętowaniu Dnia Pańskiego.