23.02.2020

VII NIEDZIELA ZWYKŁA 


Przed tygodniem liturgia przypomniała nam potrzebę pójścia drogą przykazań, które są prawdziwym wyzwoleniem człowieka. Dziś zaś mówi nam Pan, że pierwszym i największym z Jego przykazań jest przykazanie miłości. I to miłości nawet nieprzyjaciół. Nakaz miłości bliźniego znajdujemy w wielu religiach i systemach filozoficzno-etycznych, jednak miłość nieprzyjaciela głosi tylko chrześcijaństwo. Chrystus stawia to przykazanie na szczycie swej etycznej nauki. Chrześcijaninem jest więc dopiero ten, kto potrafi miłować nawet nieprzyjaciół.
Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za składane ofiary.
Zapraszamy dzisiaj o godz. 17:15 na niedzielne nieszpory.
Ogłoszenia bieżące     
♦ Jutro i we wtorek odbędzie się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu przed rozpoczęciem czasu Wielkiego Postu. Adorując przynajmniej przez 30 min. można uzyskać odpust zupełny.  
♦ Kościół w Polsce rozpoczyna Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Zachęcamy do modlitwy i podjęcia dzieł miłosierdzia celem wspierania osób pragnących wyzwolenia z nałogu.    
♦ W poniedziałek o godz. 18:00 zapraszamy na Mszę św. za zmarłych zalecanych. Wypominki składamy w zakrystii.    
♦ We wtorek o godz. 17:30 Koronka do Bożego Miłosierdzia.
W środę rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Jest to czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Zapraszamy w Środę Popielcową na Msze św. o godz. 6:30, 8:00, 10:00, 16:30 (dla dzieci), 18:00 i 19:30. W Środę Popielcową prowadzona jest zbiórka do puszek na pomoc misjonarzom z naszej diecezji.
Przypominamy, że wszystkich katolików od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki roku oraz w Popielec. Ponadto katolicy pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia zobowiązani są do postu ograniczającego się do jednego posiłku do syta i dwóch lekkich w ciągu dnia w Popielec i w Wielki Piątek.   
♦ Zachęcamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych – Droga Krzyżowa w piątki o godz. 17:00 oraz Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedziele również o godz. 17:00. Rekolekcje wielkopostne, które poprowadzi ks. dr Jerzy Dzierżanowski z Opola odbędą się w terminie od 8 do 11 marca. 
♦ W czwartek o godz. 17:30 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podziękowania i prośby do nowenny składamy w zakrystii. 
♦ W czwartek od godz. 18:45 do 20:00 zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu kierowaną do osób stanu wolnego (panien, kawalerów i szukających swojego powołania).   
♦ Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski piątek, 28 lutego, jest ustanowiony dniem modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży. Nabożeństwo ekspiacyjne za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich, do których doszło na terenie naszej diecezji, odbędzie się w ramach nabożeństwa Drogi Krzyżowej o godz. 17:00. 
♦ W najbliższy piątek Kancelaria Parafialna będzie czynna tylko w godz. 18:45 do 19:45.   
♦ Spotkanie dla grupy dziewczyn przygotowujących się do bierzmowania odbędzie się w piątek  28 lutego o godz. 18:45.
♦ W sobotę od godz. 17:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty.  
♦ Podobnie jak w latach ubiegłych, istnieje możliwość wsparcia działalności charytatywnej parafii przez przeznaczenia 1% podatku na jej rzecz. W zaznaniu podatkowym w polu numer KRS podajemy: 0000283966. W polu cel szczegółowy 1% podajemy: Parafia św. Bartłomieja w Gliwicach. Bóg zapłać za każde wsparcie, okazane naszej parafii. (więcej)
♦ Wszystkich chętnych parafian zapraszamy do udziału w V Śląskiej Pieszej Pielgrzymce do Krakowa – „Z buta po Miłosierdzie”. Pielgrzymka potrwa cztery dni, od 30 kwietnia do 3 maja. Punktem kulminacyjnym będzie Eucharystia, która odprawiona zostanie  w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Szczegółowe informacje i zapisy u ks. Krystiana oraz na stronie internetowej www.grom-milosierdzie.pl.
♦ Parafia Chrystusa Króla posiada jeszcze wolne miejsca na organizowaną we wrześniu pielgrzymkę do Gruzji. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej wspomnianej parafii.  
♦ Rekolekcje powołaniowe dla maturzystów odbędą się w dniach od 20 do 22 marca w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu.  
♦ Narodowa Pielgrzymka do Rzymu z okazji 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II odbędzie się w maju. Szczegóły podano na plakacie w gablotce.
♦ Są jeszcze wolne miejsca na czerwcowy wyjazd pielgrzymkowy po krajach bałtyckich. Program wyjazdu dostępny jest na stronie internetowej. Szczegółowe informacje u ks. Mariusza. 
♦ Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Polecamy: Gościa Niedzielnego, Małego Gościa Niedzielnego, i wielu innych czasopism o treści religijnej. W informatorze Głos św. Bartłomieja, zamieszczono ogłoszenia parafialne i intencje mszalne.   
Do wieczności odeszli:

+ Katarzyna Butniak l.47, Kazimierz Łupinowicz l.97

 

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie

Ogłoszenia stałe

♦ W poniedziałki o godz. 18:00 Msza św. zbiorowa za zmarłych. Kartki z wypominkami można składać w zakrystii. Gorąco zachęcamy do modlitwy za naszych bliskich zmarłych.
♦ Od poniedziałku do soboty przed wieczorną Mszą Św. godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu.
♦ We wtorki Parafialny Zespół Caritas przyjmuje zainteresowanych w godz. 14:00 – 16:00.
♦ We wtorki o godz. 17:45 Koronka do Bożego Miłosierdzia. 
♦ W środy o godz. 8:30, po zakończonej Mszy św. – nabożeństwo do św. Józefa.
♦ Od poniedziałku do piątku o godz. 7:30 – Różaniec, w soboty  o godz. 7:30 – Godzinki ku czci NMP 
♦ W soboty od godz. 17:00 do godz. 18:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty. W pozostałe dni okazja do spowiedzi – 15 min. przed Mszą św.
♦ Spotkania wspólnot i grup parafialnych:
            ♦ Chór parafialny – poniedziałki, czwartki godz. 19:00 
            ♦ Spotkanie młodych – piątki godz. 20:00         
            ♦ Schola męska – wtorki o godz. 19:00
            ♦ Wspólnota AA – środy o godz. 18:30
            ♦ Parafialny Zespół Caritas – wtorki godz. 14:00 – 16:00
            ♦ Bractwo Eucharystyczne – I piątek o godz. 19:00
            ♦ Wspólnota Taizé – III piątek miesiąca o godz. 20:00
            ♦ Róże Różańcowe – ostatnia sobota miesiąca o godz. 8:30
            ♦ Dzieci Maryi – soboty o godz. 11:00
            ♦ Kandydaci, Ministranci i Lektorzy – sobota o godz. 10:00 
            ♦ Schola dziecięca – niedziele o godz. 10:00