14.04.2019

NIEDZIELA  PALMOWA    


Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego  punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień Zmartwychwstania Pańskiego.
Niedziela Palmowa – jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Jezus wjechał do tego miasta, by dokonać naszego odkupienia. Pójdźmy za Jezusem do Jerozolimy i oddajmy Mu pokłon, bo tylko On jest prawdziwym Królem i Mesjaszem, który przychodzi w imię Pańskie. Wielki Tydzień niech będzie dla nas powrotem do Ojca.
Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na fundusz remontowy zabytkowego kościoła św. Bartłomieja przy ul. Toszeckiej. Bóg zapłać za wszelkie ofiary przekazywane na ten cel. Dziękujemy również za wpłaty dokonywane na konto parafii.
Młodzież całej diecezji spotyka się dziś z księżmi biskupami na Mszy św. w kościele katedralnym. Początek spotkania o godz. 14:00 w kościele Wszystkich Świętych, skąd po poświęceniu palm wyruszy procesja ulicami miasta do kościoła katedralnego.
Zapraszamy dzisiaj o godz. 17:00 na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

Ogłoszenia bieżące  

♦ W tym tygodniu Kancelaria Parafialna czynna tylko w poniedziałek i wtorek, w godz. 9:00 – 10:00.
♦ Zapraszamy do korzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania według planu podanego w naszym Informatorze Parafialnym. Plan spowiedzi i Triduum Paschalnego jest również dostępny w gablotkach, na parafialnej stronie internetowej oraz na Facebooku.   

♦ We wtorek o godz. 17:45 zapraszam na Koronkę do Bożego Miłosierdzia. 
♦ W środę o godz. 17:00 wszystkie dzieci zapraszamy na Mszę św. szkolną. Od godz.16:30 okazja do spowiedzi dla dzieci.  
♦ W środę o godz. 18:00 Teatr A w kościele przedstawi spektakl Pasja. (więcej)
♦ W czwartek na godz. 9:00 zapraszamy chętnych do pomocy przy sprzątaniu naszego kościoła przed obchodem Triduum Paschalnego. Dziękujemy wszystkim panom, którzy w ubiegłym tygodniu przygotowali wystrój kościoła na Wielki Tydzień.
♦ Od czwartkowego wieczoru rozpoczyna się obchód Triduum Paschalnego. Gorąco zachęcamy do głębokiego przeżywania tego wyjątkowego dla każdego chrześcijanina czasu. 
Wielki Czwartek – jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii oraz kapłaństwa. 
             ♦ Msza św. Wieczerzy Pańskiej – o godz. 18:00. 
             ♦ Adoracyjne czuwanie z Panem Jezusem w tzw. Ciemnicy do godz. 22:00.
Wielki Piątek – W tym dniu w ciszy i skupieniu gromadzimy się na sprawowaniu pamiątki Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.
             ♦ Ciemnia Jutrznia o godz. 8:00. 
             ♦ Droga Krzyżowa o godz. 9:00 – z wypominkami i o godz. 17:00. 
             ♦ Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18:00.
             ♦ Po liturgii Adoracja przy Bożym Grobie do 22:00.
Wielki Piątek jest dniem pokuty, w którym obowiązuje post  ścisły. Według tradycji zaoszczędzone dzięki temu środki powinno się ofiarować na cele charytatywne. Ofiary składane przy Bożym Grobie są przeznaczone na utrzymanie Bożego Grobu w Jerozolimie i kościołów w Ziemi Świętej.
Wielka Sobota – Kościół trwa przy Bożym Grobie, gdzie rozważa Mękę i Śmierć Jezusa oraz zstąpienie do Otchłani, modli się i oczekuje na Jego Zmartwychwstanie. Zapraszamy do rodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu i oddania czci krzyżowi.
             ♦ Ciemna Jutrznia o godz. 8:00.
             ♦ Poświęcenie pokarmów od godz. 10:00 do 16:00 (o pełnych godzinach)
             ♦ Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 21:00. Czuwanie to kończy się Procesją Rezurekcyjną dookoła kościoła – koniecznie przynosimy z sobą świece paschalne.
♦ W Niedzielę Zmartwychwstania oraz w Poniedziałek Wielkanocny nie będzie Mszy św. o godz. 6:30. W Uroczystość Zmartwychwstania zapraszamy na Nieszpory Wielkanocne o godz. 17:15.
♦ Podobnie jak w latach ubiegłych, istnieje możliwość wsparcia działalności charytatywnej parafii przez przeznaczenia 1% podatku na jej rzecz. W zaznaniu podatkowym – w punkcie 123, gdzie umieszcza się KRS, należy wpisać: 0000283966, w punkcie 124kwota, zaś w punkcie 125 cel szczegółowy: Parafia św. Bartłomieja w Gliwicach. (więcej)
♦ W niedzielę Miłosierdzia Bożego, 28 kwietnia, ks. biskup dokona konsekracji kościoła w parafii Miłosierdzia Bożego na Osiedlu Obrońców Pokoju.  
♦ Parafia organizuje w dniach od 30 września do 7 października pielgrzymkę po Sanktuariach Chorwacji. Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się po Świętach Wielkanocnych. W zakrystii można zapisywać się na wyjazd. Koszt pielgrzymki: 280 euro i 780 zł. 
♦ Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Polecamy: Gościa Niedzielnego oraz informator parafialny Głos Św. Bartłomieja, w którym zamieszczono ogłoszenia parafialne i intencje mszalne. 

W ubiegłym tygodniu do wieczności odeszli:

+ Anna Kowgan l. 87, + Lutosława Stęc l. 63, + Leokadia Polańska l. 78, + Czesław Kaszewski l. 63, + Adam Michalik l. 38.

                                                                                                                                                Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

 

Znalezione obrazy dla zapytania triduum paschalne

Ogłoszenia stałe

♦ W poniedziałki o godz. 18:00 msza św. zbiorowa za zmarłych. Kartki z wypominkami można składać w zakrystii. Gorąco zachęcamy do modlitwy za naszych bliskich zmarłych.
♦ W poniedziałki po wieczornej Mszy św. do godz. 20:00 – indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu.
♦ We wtorki Parafialny Zespół Caritas przyjmuje zainteresowanych w godz. 14:00 – 16:00.
♦ We wtorki o godz. 17:45 Koronka do Bożego Miłosierdzia. 
♦ W środy o godz. 8:30, po zakończonej mszy św. – nabożeństwo do św. Józefa.
♦ Od poniedziałku do piątku o godz. 7:30 – Różaniec, w soboty  o godz. 7:30 – Godzinki ku czci NMP 
♦ W soboty od godz. 17:00 do godz. 18:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty. W pozostałe dni okazja do spowiedzi – 15 min. przed mszą św.
♦ Spotkania wspólnot i grup parafialnych:
            ♦ Chór parafialny – poniedziałki, czwartki godz. 19:00 
            ♦ Grupa biblijna – piątki godz. 19:00         
            ♦ Schola męska – wtorki o godz. 19:00
            ♦ Wspólnota AA – środy o godz. 18:30
            ♦ Parafialny Zespół Caritas – wtorki godz. 14:00 – 16:00
            ♦ Bractwo Eucharystyczne – I piątek o godz. 19:00
            ♦ Wspólnota Taizé – III piątek miesiąca o godz. 20:00
            ♦ Róże Różańcowe – II sobota miesiąca o godz. 8:30
            ♦ Dzieci Maryi – soboty o godz. 11:00
            ♦ Kandydaci, Ministranci i Lektorzy – środa o godz. 18:00 
            ♦ Schola dziecięca – niedziele o godz. 10:00