28.02.2021

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU


♦ W centrum liturgii drugiej niedzieli Wielkiego Postu Kościół stawia Jezusa, który na górze Tabor ujawnia trzem wybranym uczniom prawdę, że jest umiłowanym Synem Boga Ojca. Oni poznali prawdę o Jezusie, który ich wezwał i za którym podążyli. Niech czas postu będzie dla nas okazją nieustannego odkrywania prawdy o Tym, który na ołtarzach naszych świątyń    ofiarowuje się Bogu za nas, staje się pokarmem na życie wieczne.
Druga niedziela Wielkiego Postu to niedziela Ad Gentes – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Pragniemy pamiętać, że obecnie na misjach w 99 krajach pracuje 1883 polskich misjonarek i misjonarzy. Są świadkami prawdy, że Bóg jest miłością i kocha każdego bez wyjątku. Wychodząc z kościoła można złożyć ofiarę na pomoc dzieciom w Afryce.   
♦ Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na pokrycie kosztów prac prowadzonych przy kościele. Bóg zapłać za składane  ofiary i datki przekazywane na konto parafii.        
♦ Zapraszamy dzisiaj o godz. 17:00 na Gorzkie Żale z modlitwą uzdrowienia. Za udział w Gorzkich Żalach można uzyskać odpust zupełny.  
♦ W poniedziałek o godz. 18:00 zapraszamy na Mszę św.  zbiorową za zmarłych zalecanych. Wypominki składamy w zakrystii. Msza św. jest transmitowana w sieci TV Imperium i na naszej stronie internetowej.      
♦ W środę o godz. 17:00 zapraszamy dzieci na Mszę świętą szkolną. 
♦ W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:     
          ♦ I czwartek:
              godz. 7:00 – Godzina Święta i modlitwa o nowe powołania.
             godz. 17:30 – Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
             godz. 18:45 – Adoracja  Najświętszego Sakramentu z rozważaniem Słowa Bożego.
          ♦ I piątek:
             godz. 8:30 – Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
             godz. 17:00 – Droga Krzyżową. Wypominki do Drogi Krzyżowej składamy w zakrystii. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej można zyskać odpust zupełny.
             godz. 19:15 – w ramach ćwiczeń duchowych „SZEŚCIOPAK SERCA”, zapraszamy młodych ciałem i duchem na kolejne ćwiczenie pt. „Komunia Święta. Spotkanie Zakochanych.” W programie konferencja oraz Msza Święta w intencjach młodzieży.     
          ♦ I sobota 
             godz. 7:00 – Nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP i zmiana tajemnic Żywego Różańca
             godz. 17:00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do Sakramentu Pokuty.    
♦ W związku z trwającą pandemią nie możemy odwiedzać chorych w I soboty miesiąca jak to praktykowaliśmy dotychczas. Jednak przed świętami Wielkanocnymi chcemy odwiedzić naszych chorych oraz starszych parafian z posługą duszpasterską. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny z Kancelarią Parafialną celem ustalenia daty odwiedzin. 
♦ Od 14 do 17 marca odbędą się Rekolekcje Wielkopostne prowadzone przez o. Redemptorystów. Otoczmy Rekolekcjonistę modlitwą i zaplanujmy sobie czas, by cała rodzina mogła się przygotować do głębokiego przeżycia Świąt Wielkanocnych.       
♦ Bierzmowanie młodzieży obecnych klas VIII w naszej parafii odbędzie się w przyszłym roku szkolnym.
♦ Dnia 20 marca o godz. 15:00 w naszym kościele katedralnym Św. Apostołów Piotra i Pawła odbędzie się Msza święta z udzieleniem sakramentu bierzmowania dla osób dorosłych. Osoby zainteresowane prosimy o pilny kontakt z Kancelarią Parafialną naszej parafii.
♦ Przypominamy, że niedzielne Msze św. sprawowane dotychczas o godz. 20:00 w małym kościele przy ul. Toszeckiej przeniesione zostały do naszego kościoła. 
♦ Podobnie jak w latach ubiegłych, istnieje możliwość wsparcia działalności charytatywnej parafii przez przeznaczenia 1% podatku na jej rzecz. W zaznaniu podatkowym w polu numer KRS podajemy: 0000283966. W polu cel szczegółowy 1% podajemy: Parafia św. Bartłomieja Gliwice. Bóg zapłać za każde wsparcie, okazane naszej parafii.
♦ Przypominamy o zachowaniu dystansu społecznego przy zajmowaniu miejsc w ławkach oraz przy przystępowaniu do Komunii św. Prosimy o dezynfekcję rąk po wejściu do kościoła. Informujemy o obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni kościoła. Osoby przyjmujące Komunię Św. na rękę mogą dodatkowo dokonać dezynfekcji dłoni bezpośrednio przed przyjęciem Komunii Świętej. Przy pierwszych ławkach znajdują się dozowniki z płynem do dezynfekcji. Informujemy, że ławki, konfesjonały, klamki i koszyki do zbierania kolekty są na bieżąco dezynfekowane.
♦ Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Polecamy: Gościa Niedzielnego i nasz informator Głos Św. Bartłomieja, w którym zamieszczono najważniejsze informacje z życia parafii.
Do wieczności odeszli: 
+ Genowefa Popowicz l. 86, + Gerard Skalec l. 65, + Jan Rapacz l. 77 
                                                                     
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

 

♦ Serdeczne Bóg zapłać za zamawiane intencje mszalne i składane ofiary. Dziękujemy za materialną troskę o naszą parafię, za dokonywane przelewy na konto parafii i składane ofiary na pokrycie bieżących wydatków związanych z funkcjonowaniem parafii.  
♦ Wpłaty opatrzone adnotacją darowizna na cele kultu religijnegodają możliwość odliczenia:
dla firm: Ustawa o podatku dochodowym osób prawnych (z dnia 15 lutego 1992 r. Dz.U.Z. 2000 r. Nr 54, poz. 54 z późn. zm.) – art. 18 ust. 1 pkt. 1 – można odliczyć 10% dochodu. (wiecej)
dla osób prywatnych: Ustawa o podatku dochodowym osób fizycznych (z dnia 26 lipca 1991 r. Dz. U.Z. 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) – art. 26 ust. 1 pkt. 9 – można odliczyć 6% dochodu. (więcej)

 

Ogłoszenia stałe:

♦ W poniedziałki o godz. 18:00 Msza św. zbiorowa za zmarłych. Kartki z wypominkami można składać w zakrystii. Gorąco zachęcamy do modlitwy za naszych bliskich zmarłych.
♦ We wtorki Parafialny Zespół Caritas przyjmuje zainteresowanych w godz. 14:00 – 16:00.
♦ We wtorki o godz. 17:45 Koronka do Bożego Miłosierdzia. 
♦ W środy o godz. 8:30, po zakończonej Mszy św. – nabożeństwo do św. Józefa.
♦ Od poniedziałku do piątku o godz. 7:30 – Różaniec, w soboty  o godz. 7:30 – Godzinki ku czci NMP 
♦ W czwartki godz. 18:45 – adoracja Najświętszego Sakramentu dla:
            ♦ I czwartek miesiąca – w intencji osób niemogących z różnych powodów przyjmować Komunii Świętej (np. żyjących w związkach niesakramentalnych)
            ♦ II czwartek miesiąca – w intencji małżonków sakramentalnych
            ♦ III czwartek miesiąca – w intencji wdów, wdowców i osób porzuconych (związanych sakramentem, ale żyjących osobno)
            ♦ IV czwartek miesiąca – w intencji osób stanu wolnego (panien, kawalerów)
♦ Spowiedź przed  ranną Mszą św. od godz. 7:45. Spowiedź przed wieczorną Mszą św. od godz. 17:45. 
♦ W soboty od godz. 17:00 do godz. 18:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty.
♦ Spotkania wspólnot i grup parafialnych: (SPOTKANIA ZAWIESZONE)
            ♦ Chór parafialny – poniedziałki, czwartki godz. 19:00 
            ♦ Spotkanie młodych – piątki godz. 20:00         
            ♦ Schola męska – wtorki o godz. 19:00
            ♦ Wspólnota AA – środy o godz. 18:30
            ♦ Parafialny Zespół Caritas – wtorki godz. 14:00 – 16:00
            ♦ Bractwo Eucharystyczne – I piątek o godz. 19:00
            ♦ Wspólnota Taizé – III piątek miesiąca o godz. 20:00
            ♦ Róże Różańcowe – ostatnia sobota miesiąca o godz. 8:30
            ♦ Dzieci Maryi – soboty o godz. 11:00
            ♦ Kandydaci, Ministranci i Lektorzy – sobota o godz. 10:00 
            ♦ Schola dziecięca – niedziele o godz. 10:00