Spotkania modlitewne ze śpiewami z Taizé

III piątek miesiąca – godz. 20:00

Dom Parafialny – sala niebieska I piętro

Znalezione obrazy dla zapytania panama 2019

ŚDM Panama 2019

Moi Drodzy,

Emocje związane z przeżywaniem ŚDM w Krakowie w wielu z nas są nadal żywe. Goście – ci z naszej diecezji i będący w kraju – są pod ogromnym wrażeniem gościnności i życzliwości z jaką się spotkali. Ze wszystkich stron świata spływają gratulacje, w których na pierwszym planie wspominane są Dni w Diecezjach. To wszystko, co było przede wszystkim Waszym udziałem, być może wzbudziło w Was pragnienie uczestniczenia w kolejnych, zaoceanicznych Światowych Dniach Młodzieży.

Na początku roku poznaliśmy dokładny termin XXXIV Światowych Dni Młodzieży Panama 2019, który został wyznaczony na dni 22.01. – 27.01.2019 r. Data dla nas i Europy jest nietypowa, gdyż jest to u nas czas zimowy. Do tego terminu trzeba doliczyć jeszcze obecność na Dniach w Diecezji – bo na sam tydzień ŚDMowy po prostu nie opłaca się lecieć (jak zwykle w takich przypadkach najdroższy jest przelot). Stąd, uwzględniając jeszcze kwestię przelotów, trzeba sobie zarezerwować termin +/- 14.01 – 31.01.2019 r. Dlaczego tak dużo, odpowiem w punkcie TRANSPORT. Uwaga dodatkowa: z powodu terminu ŚDM Panama 2019 nie będzie w Polsce oficjalnych zmian w kalendarzu ferii czy też sesji egzaminacyjnych, a urlop w pracy jest kwestią indywidualną. Tutaj musicie zaplanować to sami.

Projekt organizacyjny ŚDM Panama 2019 r.
oraz warunki uczestnictwa dla grup z diecezji gliwickiej

1. GRUPA

W założeniu jest jedna grupa, która będzie miała jednakowy program oraz daty przelotów do Panamy. Jeżeli uczestników będzie dużo, to proporcjonalnie powoływać będziemy do istnienia nowe grupy. Ze względu na koszty będzie to grupa podstawowa: wyjazd na Dni w Diecezji i Światowe Dni Młodzieży, bez zwiedzania czegokolwiek po drodze lub z jakimś przedłużonym terminem na miejscu (termin jak powyżej).
Gdyby ktoś miał własny pomysł na podróż i uczestnictwo w ŚDM i chciał to połączyć np. z urlopem na Dominikanie to należy założyć samodzielną grupę. Wtedy jako jedna grupa zgłosimy się wspólnie do systemu rejestracji ŚDM, ale transportowo możemy funkcjonować osobno.

2. UCZESTNICY

a) Wiek
Wiek uczestników ustalam na przedział: skończone 18 – 35 lat w dniu wyjazdu. Jednak opiekun grupy ma prawo do głosu decydującego o tym, czy zabiera osoby, które nie łapią się w powyższy przedział (licząc się z ewentualnymi konsekwencjami swojej decyzji).

b) Co w przypadku osób poniżej 18 roku życia oraz powyżej 35 roku życia?
Ze względów prawnych mogą jechać młodzi, którzy w dniu wyjazdu (za datę wyjazdu orientacyjnie przyjmuję 10.01.2019) mają skończone (!!!) 16 lat oraz towarzyszy im opiekun prawny, który skończył 18 lat i pisemnie – wobec opiekunów prawnych niepełnoletniego – zobowiązał się do sprawowania opieki nad niepełnoletnim podczas wyjazdu. Opiekun/organizator grupy nie jest opiekunem prawnym niepełnoletniego z automatu. Nie zalecam także, aby takim został, chyba że sam tej opieki dobrowolnie się podejmie. Uczestnictwo osób powyżej 35 roku życia uzależnione jest wyłącznie od decyzji opiekuna grupy.

c) UWAGA DODATKOWA: pragnę zaakcentować fakt, który powszechnie jest akceptowany w naszym kraju, że opiekun grupy ma prawo odmówić przyjęcia do swojej grupy każdej osobie, niezależnie od tego czy spełnia wymóg wieku czy nie. W związku z tym, że uczestnictwo w ŚDM ma wymiar religijny, uczestnicy muszą przedstawić opiekunowi grupy pozytywną opinię Proboszcza dotyczącą moralności i postawy religijnej. Osoby, którym towarzyszyć będzie ich duszpasterz, nie muszą takiego zaświadczenia przedstawić opiekunowi grupy.

d) UWAGA DLA KAPŁANÓW/OSÓB DUCHOWNYCH: nie jest możliwy samodzielny udział kapłanów/osób duchownych diecezji w tej pielgrzymce. Rozumiem przez to, że każdy kapłan/osoba duchowna są mile widziane w grupie, ale pod warunkiem, że towarzyszy im młodzież w liczbie przynajmniej jednej osoby.

3. TRANSPORT

Panama jest krajem, który nie ma zbyt wielu bezpośrednich połączeń z Europą. Aktualnie latają tam: Iberia, Lufthansa, KLM, AirFrance, Turkish Airlines oraz linie czarterowe Condor, które współpracują z panamskimi liniami Copa Airlines. Na dziś Lufthansa ma tylko jeden lot dziennie. Dla nas właśnie ta linia byłaby najbardziej dostępna. Odbyły się już pierwsze rozmowy w biurze, będącym przedstawicielem STAR ALLIANCE, które ma dostęp do linii Lufthansy w kwestii zamówień grupowych.

Dlatego (odwołanie do terminu podanego we wstępie) trzeba założyć, że nie da się zdobyć lotów w datach granicznych z wydarzeniem. Możliwe, że będzie trzeba polecieć trochę wcześniej lub nieco później wrócić. Tego nie potrafię na dzisiaj powiedzieć. Zakładam, że jakieś pół roku przed wylotem, może trochę wcześniej będę znał dokładne daty.

Jednak, w związku z przygotowaniem zapytania ofertowego, przedstawiciele linii lotniczych muszą wiedzieć dużo wcześniej, jakie mamy oczekiwania ilościowe na danym kierunku. Dlatego, jeżeli ktoś chce lecieć przez inne kraje czy też planuje w okolicy jakieś wcześniejsze lub późniejsze zwiedzanie, to ja – jako koordynator diecezjalny – muszę wiedzieć, czy starać się o te miejsca, czy też mała grupa załatwia to sobie sama. Ważne, aby taka grupa była jednolita pod względem dat, kierunków i preferencji lotów, miejsca i czasu pobytu.

Bardzo dużo możliwości podróży jest przez USA, jednak jako Polacy posiadamy obowiązek wizowy, dlatego ta opcja jest dla nas nieosiągalna – no chyba, że ktoś taką wizę posiada. Kwestie biletów omówię w dziale KOSZTY.

Światowe Dni Młodzieży są w styczniu 2019 r., a siatka połączeń lotniczych będzie dostępna w lutym 2018 r., dlatego wszelkie ustalenia z liniami lotniczymi muszą być przygotowane do końca tego roku. W związku z tym proszę, aby z decyzją uczestnictwa w ŚDM nie czekać. Od razu informuję, że środki finansowe na bilet należy zebrać do końca czerwca 2018 roku, aby na pół roku przed wylotem mieć bilety w kieszeni.

Wyprzedzając pytania: gdyby ktoś wpadł na pomysł „a może wyczarterować samolot!?”, spieszę z informacją, że nie stać nas na taki luksus ;).

4. KOSZTY

Składowymi kosztów uczestnictwa są 4 czynniki:
a) bilet lotniczy + dojazdy do/z lotnisk,
b) pakiet pielgrzyma na ŚDM,
c) koszty udziału w DwD,
d) ubezpieczenie.

Nie znam jeszcze dokładnych kwot, ale na podstawie poprzednich, dalekich destynacji ŚDM, podam kwoty przybliżone:

• Ubezpieczenie: 300 – 400 PLN (jest to wersja „na bogato” wraz z włączeniami typu: katastrofy, konflikty zbrojne, itd),
• Dni w Diecezjach: 50-60 USD
• Pakiet pielgrzyma, polski i panamski: +/- 1300 pln
• Bilet lotniczy: ??????????
• Kieszonkowe: nie liczę 🙂

Największa niewiadomą jest oczywiście cena biletu lotniczego.

UWAGA: Być może ktoś z Was zrobił już sobie symulację wylotu z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem i znalazł całkiem przystępne ceny rzędu 2400 – 2800 PLN. Niestety, takie ceny na pewno nie będą na ten czas osiągalne, gdyż wzrosną ze względu na fakt, że będą to rezerwacje grupowe (wielu z nas myśli, że jak więcej chce lecieć, to powinno być taniej – niestety jest odwrotnie) oraz fakt niejako przymusu podróżowania w konkretnych terminach dużej liczby pasażerów, stąd okazja do zarobku. Jeżeli uda nam się zmieścić w 4000 PLN będzie super, ale trzeba uwzględnić, że może być więcej. Dlatego szacunkowe koszty uczestnictwa mogą zaczynać się od 6000 PLN i więcej.

Powyższe kwoty należy traktować jako szacunkowe i podane jedynie dla orientacji, abyście już dzisiaj mogli ocenić Wasze możliwości finansowe.

5. ZGŁOSZENIA

Do końca kwietnia 2017 prosiłbym o wstępne zgłoszenie się osób czy też małych grup z parafii, które są zdecydowane jechać, abym miał jakieś wyobrażenie wielkości grupy. Jest to bardzo ważna informacja w kwestii organizacji przelotów. Formularz zgłoszeniowy znajdziecie tutaj: sdm.ddmgliwice.pl
Rejestracja jest indywidualna.

6. MEDIA

Źródła medialne poruszające temat ŚDM Panama 2019

Krajowe:

www.kdm.org.pl/zejdzzkanapy
www.facebook.com/hashtag/kierunekpanama?source=feed_text
twitter.com/kbo_sdm

Diecezjalne:

www.ddmgliwice.pl – zakładka: ŚDM
twitter.com/CSDMGliwice
www.facebook.com/CSDMGliwice

7. Kontakt i informacje

Wszelkich możliwych informacji udziela Centrum Światowych Dni Młodzieży Diecezji Gliwickiej, kontakt e-mail: csdm@ddmgliwice.pl lub telefon: 509 399 583

W imieniu Centrum ŚDM Diecezji Gliwickiej,
ks. Artur Pytel
Diecezjalny Koordynator ŚDM Panama 2019